"KASKADOWY POMIAR PRĘDKOŚCI” NA PODLASIU - Aktualności -  Policja Podlaska

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

"KASKADOWY POMIAR PRĘDKOŚCI” NA PODLASIU

Data publikacji 24.05.2019

Podlascy policjanci ruchu drogowego po raz kolejny prowadzili wzmożone kontrole, mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Tym razem mundurowi, na terenie całego województwa, od wczesnych godzin rannych, egzekwowali od kierowców przestrzeganie ograniczeń prędkości oraz sprawdzali ich trzeźwość.

Kaskadowy pomiar prędkości polega na tym, że kontrole prowadzone są na tej samej drodze, w tym samym czasie, ale w różnych miejscach przez patrole ustawione kolejno po sobie na określonym, często krótkim, odcinku drogi. Ich celem jest egzekwowanie od kierowców przestrzegania ograniczeń prędkości na drogach.

Podczas działań policjanci przypominali uczestnikom ruchu, jak ważna jest jazda z tzw. prędkością bezpieczną – taką, przy której kierowca zachowuje możliwość pełnego panowania nad pojazdem. Na drodze, gdzie sytuacja jest bardzo często dynamiczna, mogą wystąpić okoliczności, w których zmuszeni będziemy do natychmiastowej reakcji. Nadmierna prędkość może być czynnikiem, który spowoduje, że nie opanujemy w porę prowadzonego pojazdu, co może doprowadzić do tragicznych w skutkach zdarzeń drogowych.

Pamiętajmy! Bezpieczna prędkość to prędkość dostosowana do panujących warunków to jest m.in. natężenia ruchu, obowiązujących limitów prędkości, pogody, stanu nawierzchni, własnych umiejętności.

Wczoraj 167 policjantów ruchu drogowego skontrolowało w sumie 882 pojazdy. Mundurowi odnotowali 519 przypadków przekroczenia prędkości, a w 5 z nich zatrzymali kierowcom prawo jazdy. Wyjątkową nieodpowiedzialnością wykazał się 43-latek, który na drodze krajowej między Grajewem a Łomżą kierując cysterną, dwukrotnie wyprzedzał w miejscu niedozwolonym, a badanie alkomatem wykazało, że miał blisko 0,4 promila alkoholu w organizmie. 

  • Policjant dokonuje pomiaru prędkości stojąc na poboczu. Obok jest zaparkowany radiowóz Policji.
  • Policjant sporządza dokumentacje służbową siedząc wewnątrz nieoznakowanego radiowozu za kierownicą.
  • Policjanci kontrolują pojazd. Na pierwszym planie nieoznakowany pojazd Policji.
  • Na pierwszym planie sygnały radiowozu Policji. W tle policjant dokonujący pomiaru prędkości.
  • Policjant ruchu drogowego dokonujący na poboczu pomiaru prędkości.
  • Policjant dokonuje pomiaru prędkości. W tle parking samochodowy.