DZIAŁANIA "PASY BEZPIECZEŃSTWA" NA SUWALSZCZYŹNIE - Aktualności -  Policja Podlaska

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

DZIAŁANIA "PASY BEZPIECZEŃSTWA" NA SUWALSZCZYŹNIE

Data publikacji 22.08.2019

Suwalscy policjanci nie ustają w działaniach na rzecz bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego, poruszających się po drogach naszego miasta i powiatu. Wczoraj sprawdzali głównie egzekwowanie nakazu używania pasów bezpieczeństwa przez kierujących i pasażerów oraz prawidłowość przewozu dzieci. Skontrolowali 79 pojazdów.

Wczoraj policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego przez cały dzień zwracali szczególną uwagę na egzekwowanie nakazu używania pasów bezpieczeństwa przez kierujących i pasażerów oraz prawidłowość przewozu dzieci. Skontrolowali 79 pojazdów. Okazało się, że nie wszyscy kierujący i ich pasażerowie zdają sobie sprawę z tego, że zapięte pasy bezpieczeństwa mogą często uchronić ich przed poważnym urazem, utratą zdrowia, a nawet śmiercią w wypadku drogowym.

W trakcie kontroli mundurowi ujawnili 75 wykroczeń, z czego ponad 20 polegało na niekorzystaniu z pasów bezpieczeństwa przez kierujących. Ponadto, policjanci skontrolowali stan trzeźwość niemal 200 kierujących. Całe szczęście wszyscy byli trzeźwi.

Do promocji bezpiecznej jazdy mundurowi wykorzystali wczoraj symulator zderzeń, czyli urządzenie składające się z fotela, który jedzie po równi pochyłej, rozpędza się do niewielkiej prędkości i nagle zatrzymuje się symulując zderzenie. Chętni kierowcy i pasażerowie mogli na własnej skórze przekonać się w jaki sposób pasy uchronią ich w czasie uderzenia. Rozdawano też ulotki, promujące bezpieczne zachowania na drodze.

Takie i podobne działania będą kontynuowane w przyszłości.

Przypominamy:

niekorzystanie, podczas jazdy, z pasów bezpieczeństwa znacząco zwiększa ryzyko poważnych obrażeń, nie tylko w czasie wypadku, ale też w trakcie kolizji czy nawet gwałtownego hamowania. W chwili zderzenia pojazdu z przeszkodą, na osoby będące wewnątrz pojazdu działa ogromna siła bezwładności, która powoduje, że człowiek przez moment ma „masę zderzeniową” wynoszącą nawet kilka ton. Pasy bezpieczeństwa ratują życie, jeśli nie są zapięte to w przypadku wyrzucenia osoby przez przednią szybę samochodu, podczas uderzenia w przeszkodę, ryzyko odniesienia ciężkich obrażeń jest 25 razy większe. Natomiast ryzyko śmierci jest 6 razy większe. Poduszka powietrzna redukuje ryzyko śmierci o 50% tylko wtedy, gdy podczas wypadku działa wspólnie z pasami bezpieczeństwa.

Zapinaj pasy również z tyłu:

Ważne jest aby pasy zapinali także pasażerowie jadący z tyłu. Jeżeli pasażer z tylnej kanapy nie zapnie pasów, podczas zderzenia czołowego uderzy w oparcie fotela osoby jadącej przed nim. Siła uderzenia niekiedy potrafi złamać fotel, a obrażenia wynikające z tej sytuacji mogą zakończyć się nawet śmiercią osoby siedzącej z przodu.

Co mówią przepisy:

Przypominamy, że naruszenie obowiązku nieużywania pasów bezpieczeństwa przez kierującego pojazdem może skutkować nałożeniem mandatu w wysokości 100 złotych oraz przypisaniem 2 punktów karnych, natomiast przewożenie dziecka w sposób niezgodny z przepisami to mandat w wysokości 150 złotych i aż 6 punktów karnych.

  • dwóch umundurowanych policjantów podczas kontroli drogowej
  • policjant ruchu drogowego podczas sprawdzania trzeźwości kierowcy
  • urządzenie do sprawdzania trzeźwości z wynikiem : 0.00
  • dwóch umundurowanych policjantów podczas kontroli drogowej
  • umundurowany policjant obok pojazdu. w pojezdzie dziecko siedzące w foteliku
  • kobieta trzymająca ulotkę