Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

OSZUŚCI UAKTYWNILI SIĘ - OSTRZEŻ SWOICH BLISKICH

Data publikacji 22.09.2020

Oszuści ponownie uaktywnili się. Dziś, na terenie województwa podlaskiego doszło do 13 usiłowań oszustw metodą "na policjanta". Niestety mieszkanka powiatu łomżyńskiego straciła 20 tysięcy złotych. Warto zachować czujność i ostrzec bliskich.

Oszuści ponownie uaktywnili się. Dziś, na terenie województwa podlaskiego doszło do 13 usiłowań oszustw metodą "na policjanta". Niestety mieszkanka powiatu łomżyńskiego straciła 20 tysięcy złotych. Z ustaleń policjantów wynika, że do kobiety zadzwonił mężczyzna, który podając się za "policjanta" powiedział, że jej synowa spowodowała wypadek i potrzebuje pieniędzy. Kobieta przekazała oszustom 20 tysięcy złotych.

Kolejny raz przypominamy:

Przestępcy, aby oszukać, wykorzystują różne scenariusze. Mogą podawać się za policjantów lub członków rodziny, a także za pracowników różnych firm i instytucji.
Oszuści często proponują, że można potwierdzić ich autentyczność wybierając numer 112 lub 997, oczywiście nie przerywając połączenia. W słuchawce słychać melodię, a następnie najczęściej głos innej osoby, który potwierdza wersję dzwoniącego. W ten sposób „ofiara” traci czujność i jest przekonana że ma kontakt z prawdziwymi funkcjonariuszami, pamiętajmy tak działają OSZUŚCI.
Apelujemy również do bliskich osób starszych - zadbajcie Państwo o bezpieczeństwo seniorów. Powiedzcie im o zagrożeniach, uczulcie na opisywane przestępcze techniki, z których korzystają oszuści Porozmawiajcie ze swoimi rodzicami bądź dziadkami o zagrożeniach ze strony takich osób. Wpłyńcie Państwo na osoby starsze, by kontaktowały się z Wami i pytały o radę.

Pamietaj:

Policja nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy i nigdy nie dzwoni z takim żądaniem.
Policja nigdy nie informuje telefonicznie o prowadzonych działaniach! Jeżeli odebrałeś taki telefon bądź pewien, że dzwoni oszust.
Nigdy w takich sytuacjach nie przekazuj pieniędzy, nie podpisuj dokumentów, nie zakładaj kont w banku i nie przekazuj nikomu swoich danych, numerów PIN i haseł.
Po takiej rozmowie natychmiast zadzwoń do kogoś bliskiego na znany Ci numer i opowiedz o tym zdarzeniu. Poinformuj Policję.
Przypominamy, że policjant, który podejmuje czynności służbowe w cywilu i nie jest umundurowany MUSI podać stopień, imię i nazwisko i okazać legitymację służbową w taki sposób, aby osoba, wobec której podejmuje czynność służbową, miała możliwość odczytania numeru i nazwy organu wydającego legitymację oraz nazwiska policjanta. Pamiętajmy, że policjanci nigdy nie żądają pieniędzy za prowadzone czynności ani też nie pośredniczą w przekazywaniu gotówki.

Powrót na górę strony