Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Zaloguj się do bezpieczeństwa - konferencja CYBERBEZPIECZNI

Data publikacji 09.02.2021

Ponad 1 200 podlaskich uczniów i nauczycieli było uczestnikami konferencji „CYBERBEZPIECZNI” zorganizowanej przez profilaktyków z Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku ze specjalistami ze Szkoły Klastra Technologicznego INFOTECH, która jest nowym partnerem podlaskich policjantów budujących cyberświadomość i cyberbezpieczeństwo wśród młodzieży, rodziców i kadry pedagogicznej.

Nowym partnerem podlaskich funkcjonariuszy podczas wtorkowej konferencji została Szkoła Klastra Technologicznego INFOTECH. Konferencja zorganizowana w Europejskim Dniu Bezpiecznego Internetu poświęcona została przekazaniu praktycznej wiedzy o tym jak bezpiecznie korzystać z sieci, jak nie paść ofiarą cyberprzestępczości, siecioholizmu oraz hejterów. Internetem czy też siecią nazywamy ogólnoświatowy system połączeń między komputerami. Jego początki sięgają końca lat 60. XX wieku, natomiast w Polsce zagościł dopiero w latach 90. Jest to sukces rozwoju technologicznego cywilizacji, a także odpowiedz na potrzeby współczesnego człowieka. W obecnych czasach większość ludzi nie wyobraża sobie życia bez korzystania z Internetu, służy on nie tylko do pracy, nauki czy zabawy, ale również do zdalnego wykonywania codziennych domowych czynności. Niestety równie często wykorzystywany jest przez przestępców do dokonywania kradzieży czy oszustw. Podczas spotkania specjaliści przekazywali wiedzę, która pozwoli uchronić przed współczesnymi cyberzagrożeniami.

Czy jestem siecioholikiem? Jak rozpoznać uzależnienie od Internetu u naszych dzieci? Odpowiedzi na te ważne pytania pomógł znaleźć psycholog Robert Ćwikowski z Ośrodka Profilaktyki i Terapii dla Młodzieży ETAP. „Jeżeli czujecie silne pragnienie korzystania z Internetu w trakcie codziennych obowiązków. Jeżeli regularnie wracają do Was natrętne myśli, żeby natychmiast skorzystać z Internetu  to znaczy, że powinna zapalić się czerwona lampka. Siecioholizm można rozpoznać też po innych objawach: utracie kontroli czasu spędzonego w sieci, zaniedbywaniu pasji i obowiązków.  Kiedy nasze dziecko nie odśnieżyło podjazdu przed domem, nie wyprowadziło psa i tłumaczy nam, że nie wyjdzie po zakupy ponieważ jest za zimno … jeżeli reaguje agresją na próby ograniczania dostępu do sieci są to już objawy uzależnienia od Internetu”.

Alarmujące powinny być też pierwsze kłopoty ze zdrowiem: ból kciuka, problemy ze wzrokiem czy postawą ciała. Ważna rada dla rodziców, żeby rozróżniać czas dziecka spędzony w sieci na „funkcyjny” czyli związany z obowiązkami na przykład zdalną nauką oraz czas dysfunkcyjny, który dziecko spędza w sieci bez konkretnego powodu. Właśnie wtedy najczęściej dzieci i młodzież spotykają się z „ciemną stroną” sieci. Z badań wynika, że ponad połowa (54,4%) młodych ludzi miała kontakt z niebezpiecznymi treściami w Internecie. Niemal co trzeci badany widział w sieci sceny okrucieństwa i przemocy, a co czwarty – treści dotyczące sposobów samookaleczania się, materiały pornograficzne oraz zachęcające do obrażania innych lub dyskryminujące.

O fonoholizmie czyli uzależnieniu od telefonu komórkowego, które jest nowym zjawiskiem, przedstawił Piotr Miałchowski z Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Eksperci zauważają nowe zjawiska i nowe zagrożenia związane z nadużywaniem komórek: FOMO – strach przed tym, że coś nas ominie, jeżeli nie będziemy online, FOJI – strach przed reakcjami innych na to, co zamieścimy w sieci oraz JOMO – czerpanie radości z życia offline. Ekspert zachęcał do postawy JOMO oraz przestrzegał młodzież przed „sekstingiem” czyli udostępnianiem w sieci swoich intymnych zdjęć. Badania pokazują, że co dziesiąty nastolatek zrobił to co najmniej raz,  bez świadomości, że właśnie z tego powodu może paść ofiarą np. szantażu.

O mitach  cyberbezpieczeństwa opowiedział doktor inżynier Andrzej Chmielewski z Wydziału Informatyki Politechniki Białostockiej. Mit 1 do włamania się do systemów komputerowych niezbędny jest zaawansowana wiedza techniczna z zakresu bezpieczeństwa. Mit 2, nigdy nie zostaniemy zaatakowani, gdyż jesteśmy mało atrakcyjnym celem ataku. Mit 3 program antywirusowy gwarantuje 100 % bezpieczeństwa i Mit 4 zielona kłódka to gwarancja bezpieczeństwa.

O hejcie jako bardzo niebezpiecznym zjawisku oznaczającym stosowanie mowy nienawiści oraz okazywanie niechęci w stosunku do danych grup społecznych lub osób opowiedział policyjny psycholog młodszy aspirant Łukasz Moniczewski. Wśród najważniejszych przyczyn hejtu w Internecie wymienia się: chęć obrażenia innych, przekonanie o byciu osobą anonimową, zazdrość (na przykład w stosunku do osób, które osiągają sukcesy), zły nastrój, negatywne emocje, kumulację złego samopoczucia, istnienie stereotypów oraz uprzedzeń w stosunku do określonych grup społecznych, niezadowolenie ze swojej sytuacji życiowej.

Cyberprzestrzeń daje złudne poczucie bezpieczeństwa, dlatego policjanci przedstawili co dzieje się w sytuacji gdy nieletni wchodzi w konflikt z prawem i jakie są tego konsekwencje. Podkomisarz Joanna Rzepniewska omówiła także sytuacje prawną takich zachowań jak hejt internetowy, ucieczki z lekcji oraz z domu, palenie papierosów, spożywanie alkoholu oraz innych przejawów demoralizacji.

Powrót na górę strony