"BEZPIECZNY PRZEJAZD” NA PODLASIU
W miniony piątek, 192 podlaskich policjantów z lądu i powietrza sprawdzało jak zachowują się kierowcy na przejazdach kolejowych. Jednocześnie mundurowi, wspólnie z przedstawicielami PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. oraz Straży Ochrony Kolei, promowali bezpieczne zachowania w rejonach przejazdów kolejowych. Policjanci ujawnili 855 wykroczeń, z czego ponad 290 dotyczyło niestosowania się do znaku STOP, a 3 do sygnalizacji świetlnej.
Przejazdy kolejowe to miejsca, gdzie należy zachować szczególną ostrożność. Zdarzenia drogowe, do których na nich dochodzi najczęściej są tragiczne w skutkach. Dlatego, ponad 190 podlaskich policjantów wspólnie z pracownikami PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., a także z funkcjonariuszami Straży Ochrony Kolei kolejny raz sprawdzali, czy uczestnicy ruchu drogowego stosują się do przepisów i bezpiecznie przejeżdżają przez przejazd kolejowy. W trosce o ich bezpieczeństwo mundurowi reagowali na wszelkie nieprawidłowości. W miniony piątek, funkcjonariusze ujawnili 855 wykroczeń, z czego 291 dotyczyło niestosowania się do znaku STOP, a 3 do sygnalizacji świetlnej. W rejonie jednego z przejazdów w gminie Nurzec Stacja wpadł też nietrzeźwy kierowca. 59-latek wsiadł za kierownicę volkswagena mając ponad 1,5 promila alkoholu w organizmie.
Równolegle, promowano bezpieczne zachowania w rejonach przejazdów kolejowych. Treści profilaktyczne uczestnicy akcji przekazywali w trakcie prowadzonych działań, jak również podczas briefingu prasowego. Sam briefing odbył się właśnie w rejonie jednego z przejazdów kolejowych. Tam policjanci wraz z przedstawicielem PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zaapelowali do kierowców o szczególną ostrożność podczas przejeżdżania przez przejazdy kolejowe, stosowania się do znaku STOP i sygnalizacji świetlnej oraz nieomijania zapór. Podkreślili, że dotyczy to zarówno przejazdów strzeżonych, jak i niestrzeżonych. Dodali, że chwila nieostrożności, zniecierpliwienie, czy tech pośpiech mogą kosztować zdrowie, a nawet życie. Rzecznik Prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku, jako przykłady podał dwa zdarzenia tylko z ostatnich dwóch tygodni. W powiecie wysokomazowieckim na niestrzeżonym przejeździe kolejowym doszło do zderzenia samochodu ciężarowego z pociągiem towarowym. Z kolei na przejeździe kolejowym w Lewkach, 35-letnia kierująca fiatem "utknęła" między rogatkami. Kobieta wjechała na przejazd lekceważąc znak świetlny i opuszczające się szlabany. Na szczęście w obydwu sytuacjach nie doszło do tragedii.
Zachowania kierowców i pieszych policjanci z grupy Speed obserwowali również z powietrza. Oko kamery ich drona zarejestrowało wiele nieprawidłowości, w tym niestosowanie się do znaku STOP.
Relacje z działań "Bezpieczny przejazd" w poszczególnych podlaskich komendach Policji:
Komenda Miejska Policji w Białymstoku
Komenda Miejska Policji w Łomży
Komenda Miejska Policji w Suwałkach
Komenda Powiatowa Policji w Mońkach
Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 21.8 MB)