Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Policjanci, PKP PLK oraz SOK wspólnie w trosce o bezpieczeństwo podróżujących w okresie ferii zimowych

Data publikacji 26.01.2024

Trwają ferie zimowe będące dla dzieci i młodzieży czasem odpoczynku. Wspólna akcja podlaskiej policji, PKP PLK oraz SOK to wyraz troski o bezpieczeństwo podróżujących w tym czasie. Wypadki na przejazdach kolejowych zazwyczaj są tragiczne, ale możemy ich uniknąć stosując się do przepisów.

Dla zapewnienia bezpieczeństwa podróżujących szczególnie w okresie ferii podlascy policjanci, pracownicy PKP PLK oraz funkcjonariusze SOK łączą siły, aby podkreślić znaczenie przestrzegania przepisów ruchu drogowego i edukować w zakresie prawidłowych zachowań w rejonie przejazdów kolejowo-drogowych. Jest to sprawa priorytetowa, ponieważ wypadki na przejazdach kolejowych zazwyczaj są tragiczne, ale jednocześnie możemy ich uniknąć poprzez stosowanie się do przepisów ruchu drogowego.
Co możemy zrobić? O tym informowali podróżnych przedstawiciele służb na przejeździe kolejowo-drogowym Wasilków-Jurowce.

  1. Stosujmy się do  sygnalizacji świetlnej. Pamiętajmy, że sygnalizacja świetlna na przejazdach kolejowych ma ogromne znaczenie. Czerwone światło to sygnał do zatrzymania się  – bez wyjątków.
  2. Bądźmy ostrożni i cierpliwi. Czekajmy na zakończenie ruchu kolejowego zanim przekroczymy tory. Nie ścigajmy się z nadjeżdżającym pociągiem. Nie próbujmy przechodzić/przejeżdżać przez tory, kiedy opuszczanie zapór lub półzapór zostało rozpoczęte lub podnoszenie nie zostało zakończone.
  3. Pamiętajmy, że nie zawsze pociąg jest widoczny z daleka. Nie przekraczajmy torów, kiedy słyszymy nadjeżdżający pociąg.
  4. Rozmawiajmy z dziećmi o bezpieczeństwie na przejazdach kolejowych. Kształtujmy dobre nawyki już od najmłodszych lat.
  5. Jeśli zauważysz uszkodzenie sygnalizacji albo inne zagrożenie na przejeździe kolejowym, od razu zgłoś to odpowiednim służbom. Pomocna w tym może być „żółta naklejka” znajdująca się na napędzie rogatki lub krzyżu świętego Andrzeja od strony torów. Na każdej naklejce umieszczony został numer alarmowy, do dyspozytora zakładowego PKP PLK oraz indywidualny numer identyfikacyjny przejazdu składający się z 9 cyfr. Przedstawione w ten sposób informacje pozwalają na precyzyjną identyfikację lokalizacji przejazdu lub przejścia co przekłada się na sprawną komunikację pomiędzy służbami i może przyśpieszyć zatrzymanie pociągu w bezpiecznej odległości od przejazdu a tym samym zapobiec tragedii.
  6. Śpieszysz się? Żadne opóźnienie nie jest ważniejsze niż bezpieczeństwo!

W ubiegłym roku w województwie podlaskim doszło do 1 wypadku drogowego, w którym 1 osoba zginęła. Doszło do niego na niestrzeżonym przejeździe kolejowym. W 2023 doszło do 21 kolizji. Natomiast 2022 roku doszło do 1 wypadku drogowego na niestrzeżonym przejeździe kolejowym, w którym 2 osoby zostały ranne oraz 31 kolizji.

Nie ryzykujmy! Zachowujmy zasadę szczególnej ostrożności i postępujmy zgodnie z przepisami, bo bezpieczeństwo zaczyna się od nas samych.

Powrót na górę strony