Aktualności

Bezpieczny przejazd z podlaską drogówką

Data publikacji 30.08.2024

Policjanci drogówki z Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku wraz z pracownikami Polskich Linii Kolejowych oraz Strażą Ochrony Kolei spotkali się na przejeździe kolejowym w Sokółce aby wspólnie zaapelować do kierujących i pieszych aby stosowali się do przepisów ruchu drogowego oraz zachowali szczególną ostrożność w rejonie przejazdów.

Akcja miała na celu promowanie bezpieczeństwa, uwrażliwianie uczestników ruchu drogowego, że nieprzestrzeganie zasad może prowadzić do poważnych wypadków. Policjanci apelowali aby bezwzględnie stosować się do przepisów ruchu drogowego, stosować się do sygnalizacji świetlnej, oznakowania w rejonie przejazdów ale zachęcali też uczestników ruchu drogowego aby nawet tam pokonujemy strzeżone przejazdy kolejowe, gdzie nie ma znaku „STOP”, zatrzymać się i upewnić przed pokonaniem przejazdu.

Pamiętajmy, że bezwzględnie należy przestrzegać sygnalizacji świetlnej i dźwiękowej, zatrzymać się przed zamkniętymi  zaporami/półzaporami oraz nie próbować się „ścigać” z pociągiem i przechodzić przez tory, gdy pociąg się zbliża.

Oto kilka zasad ruchu drogowego dotyczących przejazdów kolejowo-drogowych.

  1. Zawsze zatrzymuj się przed zamkniętymi zaporami oraz przed sygnalizacją świetlną w przypadku jej obecności.
  2. Nie przekraczaj torów kolejowych kiedy zapory są opuszczone lub sygnalizacja tego zabrania.
  3. Zachowaj szczególną ostrożność i upewni się, że nie nadjeżdża pociąg, zanim przekroczysz przejazd kolejowy. Wyłącz/ścisz radio abyś mógł też nasłuchiwać czy nie nadjeżdża pojazd szynowy.
  4. Bezwzględnie stosuj się do znaków w rejonie przejazdów kolejowych. Pamiętaj, że znak „STOP” nakazuje bezwzględne zatrzymanie się. Pamiętaj, aby się upewnić czy nie nadjeżdża pociąg.
  5. Pamiętaj, aby prowadzić pojazd z taką prędkością, abyś mógł go zatrzymać w bezpiecznym miejscu, gdy nadjeżdża pojazd szynowy lub gdy urządzenia zabezpieczające albo dawany sygnał zabrania wjazdu na przejazd.
  6. Kiedy po drugiej stronie przejazdu nie ma miejsca do kontynuowania jazdy, wjazd na przejazd jest zabroniony.
  7. Niedopuszczalne jest wyprzedzanie pojazdu na przejeździe kolejowym i bezpośrednio przed nim.
  8. Nie zatrzymuj się i nie parkuj  na torach kolejowych ani w pobliżu przejazdów kolejowych.
  9. Pamiętaj o zachowaniu szczególnej ostrożności na przejazdach kolejowych o ograniczonej widoczności, na przykład na zakrętach.
  10. Pamiętaj, że elementy infrastruktury kolejowej nie są miejscem zabawy a rejon torów kolejowych miejscem do uprawiania rekreacji tj. spacerów.
  11. Wjeżdżając na przejazd kolejowy zachowaj bezpieczną odległość od poprzedzającego pojazdu.
  12. Jeżeli twój pojazd zatrzyma się na torach, niezwłocznie usuń go z przejazdu, a jeżeli nie jest to możliwe, ostrzeż kierującego pojazdem szynowym o niebezpieczeństwie. W razie sytuacji zagrażającej życiu i zdrowiu niezwłocznie dzwoń na numer alarmowy 112.
  13. Jeżeli zauważysz nieprawidłowości na przejeździe kolejowym np. uszkodzenie oznakowania przejazdu, wyłamanie, uszkodzenie rogatek, ograniczoną widoczność na przejeździe kolejowym zgłoś to na numer awaryjny (do dyspozytora) - Pomocna w tym będzie „żółta naklejka” przyspieszająca działania służ, dając dodatkowe minuty i sekundy.

Pamiętaj, że przestrzeganie tych zasad może zapobiec poważnym wypadkom na przejazdach kolejowych.

Powrót na górę strony