DZIAŁANIA "PIESZY - BEZPIECZNY - WIDOCZNY"
Przez ostatnią dobę policjanci z drogówki prowadzili działania "Pieszy - Bezpieczny - Widoczny" ukierunkowane na poprawę bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu. Ujawnili ponad 1000 wykroczeń, w tym blisko 700 popełnionych przez kierowców. Mundurowi ukarali mandatami ponad 450 osób, w tym blisko 90 pieszych.
Jesień i zima to niebezpieczny czas dla wszystkich użytkowników dróg. Zmienne warunki atmosferyczne, intensywne opady deszczu, mgła, porywisty wiatr, szybko zapadający zmierzch, ciemne ubrania, parasole, kaptury utrudniają dostrzeżenie pieszego poruszającego się po drodze. To właśnie piesi są szczególnie zagrożoną grupą uczestników ruchu drogowego. Mając na względzie właśnie ich bezpieczeństwo mundurowi z drogówki przeprowadzili na terenie całego województwa działania "Pieszy - Bezpieczny - Widoczny". Miały one na celu ograniczenie liczby zdarzeń drogowych z udziałem niechronionych uczestników ruchu. Policjanci tym razem wzięli pod lupę kierowców, którzy nie stosują się do przepisów ruchu drogowego popełniając wykroczenia wobec pieszych, jak również te popełniane przez samych pieszych. Najczęstszymi grzechami osób siedzących za kierownicą jest nie ustąpienie pierwszeństwa pieszym znajdującym się na przejściu dla pieszych, omijanie pojazdu jadącego w tym samym kierunku, który zatrzymał się by ustąpić pierwszeństwo pieszemu, czy wyprzedzanie pojazdu na przejściu dla pieszych lub bezpośrednio przed nim.
Mundurowi ujawnili 1019 wykroczeń, w tym 683 popełnionych przez kierowców, a 336 popełnionych przez pieszych. Ponadto policjanci ujawnili również 256 przekroczeń prędkości w rejonie przejść dla pieszych oraz zatrzymali 5 kierowców na podwójnym gazie. Funkcjonariusze zatrzymali 2 prawa jazdy za przekroczenie prędkości powyżej 50 km/h w obszarze zabudowanym oraz zatrzymali 34 dowody rejestracyjne za zły stan techniczny pojazdów. Policjanci ukarali mandatami 463 osoby, w tym 376 kierowców oraz 87 pieszych. Skierowali również 30 wniosków do sądu.
Pamiętajmy, że każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów.
Pamiętajmy również, że kierujący pojazdem zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność oraz zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu albo wchodzącemu na to przejście.
Powyższe regulacje nie zwalniają również pieszego z obowiązku zachowania szczególnej ostrożności podczas wchodzenia i przechodzenia przez jezdnię lub torowisko oraz korzystania z przejścia dla pieszych. Zabrania się także pieszemu wchodzenia na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych.
Od początku roku do końca października na terenie województwa podlaskiego osoby piesze uczestniczyły w 54 wypadkach drogowych, w których śmierć poniosło 7 osób a 47 zostało rannych.