Projekty w ramach Programu Krajowego Funduszu Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

„Reagowanie w sytuacjach kryzysowych, w tym o charakterze terrorystycznym”

W lipcu 2021 r. Komenda Wojewódzka Policji w Białymstoku podpisała umowę w  ramach Funduszu Bezpieczeństwa Wewnętrznego na realizację projektu pn. „Reagowanie w sytuacjach kryzysowych, w tym o charakterze terrorystycznym”.

Projekt ma na celu zwiększenie skuteczności działań Policji w reakcji na sytuacje kryzysowe oraz skrócenie czasu podjęcia decyzji w zakresie wyboru działań zapobiegawczych i ratowniczych.

W ramach projektu planowany jest zakup sprzętu oraz przeprowadzenie szkoleń specjalistycznych oraz ćwiczeń praktycznych. Jednocześnie nawiązana zostanie współpraca
z przedstawicielami innych podmiotów współdziałających z Policją podczas wystąpienia sytuacji kryzysowych.

Czas trwania projektu wynosi 18 miesięcy: lipiec 2021 – grudzień 2022.

Wartość projektu: 1815 040,00   Dofinansowanie: 1 361 280,00

 

 

 

 

 

Policyjna pierwsza pomoc.

W Komendzie Miejskiej Policji w Łomży, Komendzie Miejskiej Policji w Suwałkach i Oddziale Prewencji Policji w Białymstoku odbyły się dwutygodniowe szkolenia policjantów z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy. Funkcjonariusze mieli okazję utrwalić zasady udzielania pomocy, których znajomość jest niezbędna w codziennej służbie. Zajęcia podzielone zostały na dwa bloki szkoleniowe. Pierwszy odbył się w dniach: 8.11.2021 r. - 22.11.2021 r., natomiast drugi przewidziany jest na okres: 23.11.2021 r. - 3.12.2021 r.

W ramach projektu ,,Reagowanie w sytuacjach kryzysowych, w tym o charakterze terrorystycznym” policjanci uczestniczyli w szkoleniu z kwalifikowanej pierwszej pomocy. Każdy funkcjonariusz już w czasie szkolenia zawodowego podstawowego, na początku swojej służby w policji, musi zaliczyć kilkudziesięciogodzinny kurs udzielania pierwszej pomocy. Policjant ma bowiem obowiązek prawny udzielenia pierwszej pomocy osobie poszkodowanej, wynika to również z zasad policyjnej etyki zawodowej. Bardzo często bowiem zdarza się, że to właśnie policjanci przyjeżdżają jako pierwsi na miejsce zdarzenia bądź wypadku. W niektórych sytuacjach to właśnie od wiedzy i umiejętności policjantów zależy życie osób poszkodowanych. W dwutygodniowym szkoleniu policjanci doskonalili postępowanie ratownicze w miejscu zdarzenia. W ramach ćwiczeń praktycznych każdy z uczestników szkolenia prowadził podstawowe zabiegi resuscytacyjne, a także wykorzystywał automatyczny defibrylator zewnętrzny czyli AED. Szczególną uwagę poświęcono również na zabezpieczeniu osoby poszkodowanej, u której występuje krwotok, uraz kostny, zawał mięśnia sercowego, porażenie prądem, wychłodzenie organizmu, śpiączka metaboliczna lub reakcja uczuleniowa. Policjanci omawiali także zabezpieczenie osoby poszkodowanej, przygotowanie jej do ewakuacji i transportu oraz przekazanie zespołowi ratownictwa medycznego. Tego typu szkolenia na pewno będą kontynuowane.

                 

 

Powrót na górę strony