Podpisanie porozumienia w sprawie projektu "Fałszywy telefon - zagrożone oszczędności".
W dniu 12 października 2021 r., Komendant Wojewódzki Policji w Białymstoku, podpisał umowę Porozumienia Partnerskiego, rozpoczynającą prace nad wspólnymi działaniami w ramach projektu „Fałszywy telefon – zagrożone oszczędności”, który to współfinansowany będzie w części z Funduszu Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Poza podlaską Policją, wyżej wymieniony dokument podpisali również przedstawiciele KWP w Rzeszowie (Lider), KWP w Lublinie, KWP w Olsztynie oraz KWP w Gorzowie Wielkopolskim. Projekt realizowany będzie w terminie od 1 października 2021 r. do 31 grudnia 2022 r.
W dniu 12 października 2021 r., Komendant Wojewódzki Policji w Białymstoku, podpisał umowę Porozumienia Partnerskiego, rozpoczynającą prace nad wspólnymi działaniami w ramach projektu „Fałszywy telefon – zagrożone oszczędności”, który to współfinansowany będzie w części z Funduszu Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Poza podlaską Policją, wyżej wymieniony dokument podpisali również przedstawiciele KWP w Rzeszowie (Lider), KWP w Lublinie, KWP w Olsztynie oraz KWP w Gorzowie Wielkopolskim.
Projekt realizowany będzie w terminie od 1 października 2021 r. do 31 grudnia 2022 r.
Celem głównym przedsięwzięcia jest upowszechnianie wiedzy na temat specyfiki zorganizowanych oszustw metodą na tzw. „wnuczka” pod różną legendą (na wnuczka, na policjanta, na wypadek), w tym kampanie edukacyjno-informacyjne oraz spotkania bezpośrednie z seniorami na terenie 5 województw (podkarpackiego, lubelskiego, podlaskiego, lubuskiego, warmińsko-mazurskiego). We wspólne działania zaangażowane zostaną również podmioty i instytucje finansowe, za pośrednictwem których, nierzadko przekazywane są przez ofiary tych przestępstw środki pieniężne.
Wartość projetku: 1 873 782,93 zł
Udział KWP w Białymstoku: 252 957,63 zł
Inauguracja projektu „Fałszywy telefon - zagrożone oszczędności”.
„Fałszywy telefon - zagrożone oszczędności” - to temat kampanii, której inauguracja odbyła się w Polańczyku. Głównym celem projektu jest zapobieganie i zwalczanie przestępczości oraz wspieranie ofiar. Projekt skierowany jest do seniorów, ponieważ w przypadku oszustw „na wnuczka”, „na policjanta”, czy „na wypadek”, to właśnie ta grupa społeczna jest najbardziej narażona na ich skutki. Oprócz Komendy Wojewódzkiej Policji z Rzeszowa, która jest liderem, partnerami projektu są także Komendy Wojewódzkie Policji z Olsztyna, Białegostoku, Lublina i Gorzowa Wielkopolskiego.
Inauguracja projektu „Fałszywy telefon - zagrożone oszczędności” odbyła się w minionym tygodniu w Polańczyku (17-19.11.2021 r.). W szkoleniu wzięli udział przedstawiciele z pięciu Komend Wojewódzkich Policji - Rzeszowa, Białegostoku, Lublina, Olsztyna i Gorzowa Wielkopolskiego. Założenia projektu podejmują problematykę związaną ze zorganizowaną przestępczością o charakterze międzynarodowym przeciwko mieniu, na tzw. "legendę". Głównym celem jest upowszechnianie wiedzy na temat specyfiki oszustw metodą na „na wnuczka”, „na policjanta” czy „na wypadek”.
Najbardziej narażoną, grupą społeczną, na utratę oszczędności są seniorzy. W dużej mierze, wynika to z tego, że często osoby te zamieszkują samotnie, nie mają częstego kontaktu ze swoimi najbliższymi, więc nie mają bezpośredniej możliwości zweryfikowania informacji otrzymanych przez telefon. Seniorzy przez to, że kierują się ufnością wobec innych i na ogół dużą wrażliwością i empatią, często chcąc pomóc swoim najbliższym, padają ofiarą przestępców. Pod wpływem dużych emocji i stresu podejmują pochopne decyzje, nie zastanawiając się nad ich ewentualnymi konsekwencjami.
Główne założenia i cel podejmowanych działań, w związku z realizowanym projektem „Fałszywy telefon - zagrożone oszczędności”, omówiła Agata Michońska główny specjalista Sekcji Zamówień Publicznych i Funduszy Pomocowych z Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie. Moderatorem był mł. insp. Piotr Kluz - Naczelnik Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie, który podkreślił, jak ważne jest znaczenie profilaktyki w przeciwdziałaniu niepożądanym zjawiskom oraz jak ważna jest współpraca międzyinstytucjonalna w walce z oszustwami.
Nadkomisarz Czesław Furmanek z Biura Kryminalnego KGP, omówił dane dotyczące przestępczości związanej z oszustwami „na wnuczka”, na terenie całego kraju. Jak zaznaczył, to właśnie osoby starsze najczęściej padają ofiarami oszustów. Asp. szt. Janusz Makoś z Wydziału Kryminalnego KWP w Rzeszowie scharakteryzował oszustwa na tzw. legendę i omówił metody działania sprawców. O tym, jak ważna jest współpraca międzyinstytucjonalna na rzecz bezpieczeństwa seniorów, mówił asp. Jerzy Ossoliński z Wydziału Prewencji KWP w Rzeszowie. Na zakończenie czwartkowego spotkania, głos zabrała mł. insp. Wanda Mende - Naczelnik Wydziału Profilaktyki Społecznej KGP.
O spoofingu telefonicznym i roli profilaktyki w przeciwdziałaniu zagrożeniom mówił w piątek mł. insp. Piotr Szymański - Naczelnik Wydziału dw. z Cyberprzestępczością z KWP w Rzeszowie. Na zakończenie, asp. Jerzy Ossoliński z Wydziału Prewencji z tej samej jednostki, poruszył zagadnienie związane z seniorami, jako grupą szczególnie narażoną na wiktymizację.
Konferencję podsumował kom Jan Poskrobko - ekspert Zespołu do Walki z Przestępczością Przeciwko Mieniu Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku, który był pomysłodawcą projektu.
Zarówno pierwszego, jak i drugiego dnia, po zakończonych prezentacjach, w trakcie dyskusji, nastąpiła wspólna wymiana doświadczeń.
Dni pomocy osobom pokrzywdzonym przestępstwem na tzw. „legendę” już od lutego 2022 roku.
W ramach projektu pn. „Fałszywy telefon – zagrożone oszczędności”, współfinansowaneo przez UnięEuropejską ze środków Programu Krajowego Funduszu Bezpieczeństwa Wewnętrznego, dwa razy w każdym miesiącu, począwszy od lutego 2022 roku, aż do grudnia 2022 roku, odbędą się telefoniczne dyżury przeznaczone dla osób pokrzywdzonych przestępstwem na tzw. „legendę”.
W dniach 8 lutego oraz 15 lutego bieżącego roku, przy poniższych numerach telefonów:
785-717-298
785-717-300
w godzinach 7:30 – 15:30, czuwać będą funkcjonariusze Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku, którzy udzielą wszelkiej dostępnej pomocy dla tych, którzy zetknęli się z problemem oszustwa na tak zwaną „legendę”, tj. na przykład na wnuczka, na policjanta, na prokuratora, itp.
Z uwagi na brak możliwości wyznaczenia stałych dni na dyżury w poszczególnych miesiącach, ich daty zostaną wskazane z odpowiednim wyprzedzeniem na witrynie podlaskiej Policji: https://podlaska.policja.gov.pl/.
Konieczność wyznaczenia dyżurów jedynie w formie telefonicznej uzasadnia sytuacja epidemiczna w kraju.
Przedmiotowy projekt realizowany jest przy współpracy KWP w Białymstoku z KWP
w Rzeszowie (Lider), KWP w Lublinie, KWP w Olsztynie i KWP w Gorzowie Wielkopolskim.
Podlaska Policja szkoli się w walce z przestępczością wymierzoną w mienie.
W ramach realizacji działań w projekcie pn. „Fałszywy telefon – zagrożone oszczędności”, nr PL/2020/PR/0110, w dniach 25 – 27 maja 2022 r., w Białowieży (woj. podlaskie), zorganizowane zostało seminarium szkoleniowe, w którym udział wzięli funkcjonariusze oraz pracownicy Policji zarówno Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku, jak i komend miejskich/powiatowych Policji służby prewencyjnej i kryminalnej, którzy na co dzień zajmują się problematyką związaną z zorganizowaną przestępczością przeciwko mieniu
o charakterze międzynarodowym - na tzw. „legendę”.
Wśród poruszonych tematów, były oszustwa metodą m. in. na „na wnuczka”, „na policjanta”, przestępstwa przy użyciu sieci internet, a także jakie z działań są podejmowane, aby zapobiegać temu społeczne niepożądanemu procederowi.
Spotkanie zostało otwarte przez Naczelnika Wydziału Prewencji KWP w Białymstoku – mł. insp. Macieja Sylwestra Zakrzewskiego oraz Zastępcę Naczelnika Wydziału Kryminalnego KWP w Białymstoku – nadkom. Andrzeja Sajewicza. Wśród prelegentów wystąpili także: Naczelnik Wydziału Operacyjnego Biura dw. z Cyberprzestępczością KGP – mł. insp. Piotr Tofiluk, który przedstawił zagrożenia płynące z szeroko rozumianej „sieci”, a o przypadkach i formach ich zwalczania, uzupełnił prelekcję Naczelnik Wydziału dw.
z Cyberprzestępczością KWP w Białymstoku – mł. insp. Tomasz Haraburda. O metodach współpracy pomiędzy Policją a podmiotami pozapolicyjnymi, opowiedzieli zebranym dwaj przedstawiciele PKO BP S. A.
Trzydniowe seminarium podsumował i jednocześnie zamknął swoim wykładem – Ekspert Wydziału Kryminalnego KWP w Białymstoku – kom. Jan Poskrobko, który
w przedmiotowym projekcie występuje w charakterze koordynatora działań przeciwko tego typu przestępstwom.
Na zakończenie wydarzenia, wszyscy uczestnicy otrzymali zaświadczenia udziału w przedsięwzięciu.
Oprócz Komendy Wojewódzkiej Policji z Białegostoku, również partnerskie KWP z Olsztyna, Rzeszowa, Lublina i Gorzowa Wielkopolskiego, przeprowadzą seminaria regionalne dla przedstawicieli wydziałów prewencji i kryminalnych.
Projekt pn. „Fałszywy telefon – zagrożone oszczędności" nr PL/2020/PR/0110, współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Programu Krajowego Funduszu Bezpieczeństwa Wewnętrznego; Cel Szczegółowy nr 5 „Zapobieganie i zwalczenie przestępczości”, Cel Krajowy nr 4: „Przestępczość – wspieranie ofiar”.