IN SERVICE ++ - rozpoczęcie projektu 2025
W dniu 23 grudnia 2024 roku zostało podpisane Porozumienie Finansowe na realizację projektu pn. IN SERVICE ++ dofinansowanego z Funduszu Bezpieczeństwa Wewnętrznego na lata 2021-2027, w ramach naboru nr FBWP.03.01-IZ.00-001/24.
Projekt będzie realizowany przez lidera tj. Komendę Wojewódzką Policji we Wrocławiu, w partnerstwie z czterema Komendami Wojewódzkimi Policji: w Szczecinie, w Białymstoku, w Rzeszowie oraz w Opolu.
Wartość projektu to 7.378.009 PLN, a wartość dofinansowania - 5.533.506,75 PLN.
Wartość projektu dla KWP w Białymstoku to 1.160.397 PLN, a wartość dofinansowania 870.297,75 PLN.
Celem głównym przedsięwzięcia jest wzmocnienie potencjału bojowego 150 operatorów Samodzielnych Pododdziałów Kontrterrorystycznych Policji w różnym środowisku działania. W projekcie realizowane będą wspólne treningi praktyczne (strzeleckie, taktyczno-medyczne) na poziomie regionalnym, ponadregionalnym oraz ponadnarodowym, które w mierzalny sposób pozwolą pogłębić współpracę między SPKP.
Celem szczegółowym jest zwiększenie ilości treningów praktycznych umożliwiających przećwiczenie kluczowych umiejętności funkcjonariuszy służby kontrterrorystycznej w różnym środowisku działania
z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu.
Realizacja projektu przyczyni się do pełnego wykorzystania potencjału służby kontrterrorystycznej, w sytuacjach kryzysowych na terenie RP. W projekcie udział weźmie trzech partnerów zagranicznych z krajów: Czech, Słowacji oraz Hiszpanii.
Rezultatami projektu będą:
- przeprowadzenie 6 „szkoleń ponadregionalnych” dla 5 partnerskich KWP w Polsce z zakresu podniesienia kluczowych umiejętności funkcjonariuszy służby kontrterrorystycznej. Szkolenia będą miały charakter treningu praktycznego obejmującego działania strzeleckie i taktyczno-medyczne w zróżnicowanym terenie, zwiększające skuteczność działania służb podczas operacji kontrterrorystycznych.
- przeprowadzenie 18 „szkoleń regionalnych” dedykowanych dla danej KWP. Część szkoleń jest zunifikowana w skali projektu: szkolenia uzupełniające w stosunku do przeprowadzonych szkoleń ponadregionalnych, przekazujących wiedzę kaskadowo w regionie oraz szkolenia dobrane indywidualnie na podstawie zidentyfikowanych potrzeb w danym garnizonie.
- przeprowadzenie 1 „szkolenia poligon dla kraju” – poligon dla przedstawicieli wszystkich pododdziałów SPKP w kraju.
Cykliczne szkolenia obejmą kaskadowe przekazywanie zdobytej wiedzy, przepracowanie praktycznych rozwiązań taktycznych w sytuacjach kryzysowych. Ćwiczone będą procedury mające pomóc ludziom dotkniętym działaniami terrorystycznymi oraz doskonalone będą umiejętności strzeleckie. Działania te podniosą kompetencje operatorów poprzez propagowanie idei wzajemnego uczenia się i wymiany najlepszych praktyk na poziomie tożsamych organów działania.
#Fundusze #FunduszeEuropejskie