Aktualności

Spotkanie pn. "Prawa człowieka a człowiek z niepełnosprawnością" w Suwałkach

W dniu 14 grudnia 2016 roku w Suwałkach - w “Cinema Lumiere” odbyło się spotkanie pn. “Prawa człowieka a człowiek z niepełnosprawnością”- zorganizowane po raz piąty przez Komendę Miejską Policji w Suwałkach, w ramach projektu profilaktycznego pn. “Życiowe dylematy- konsekwencje wyborów”.

Spotkanie profilaktyczne połączone było z projekcją filmu „Historia Marii” w reżyserii Jean-Pierre’a Amèris’a, opartego na faktach, który ukazuje portret głuchej i niewidomej od urodzenia Marie Heurtin, żyjącej we Francji pod koniec XIX wieku. Tym razem inspiracją w/w projektu były wyjątkowe dni w kalendarzu, a mianowicie obchodzony w dniu 10 listopada Międzynarodowy Dzień Tolerancji oraz Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka – obchodzony w rocznicę ogłoszenia Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka.


Celem przedsięwzięcia było uświadomienie młodym ludziom znaczenia praw człowieka. Szczególną uwagę poświęcono problematyce akceptacji i szacunku wobec osób z różnymi ograniczeniami.


Wiele wzruszeń dostarczyło zebranym spotkanie z Panią Renatą Kaczmarek - Zastępcą Dyrektora Zespołu Szkół Nr 2 w Suwałkach oraz Panią Hanną Milewską - pedagogiem i nauczycielem z tejże szkoły oraz jej uczniami, którzy realizują projekty edukacyjne, dotyczące osób z niepełnosprawnościami, zwłaszcza intelektualnymi.


Swoją otwartością i ciekawymi opowieściami oczarował uczestników spotkania gość specjalny - Pani Joanna Mendak - wielokrotna medalistka igrzysk paraolimpijskich i mistrzostw świata w pływaniu.


Kinowa lekcja profilaktyki była doskonałą okazją, aby młodzi ludzie mogli zastanowić się nad poruszanymi zagadnieniami i porozmawiać o nich z zaproszonymi gośćmi.


Projekt cieszył się dużym zainteresowaniem.