Strona używa plików cookies, aby ułatwić użytkownikom korzystanie z serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza wyrażenie zgody.

Warto wiedzieć

Krajowy Plan Działania na rzecz realizacji Agendy ONZ dotyczącej kobiet, pokoju i bezpieczeństwa na lata 2018-2023

Data publikacji 06.03.2023

Agenda ONZ „Kobiety, pokój i bezpieczeństwo” dotyczy kilku dziedzin: zapewnienia pokoju i bezpieczeństwa międzynarodowego, ochrony praw człowieka, współpracy rozwojowej i polityk z zakresu równego traktowania. Główne postulaty Agendy ONZ to:

  • zwiększenie zaangażowania kobiet w procesy pokojowe, w tym w misje i operacje pokojowe,
  • wzmocnienie roli kobiet w procesach decyzyjnych związanych z zapewnieniem i budowaniem pokoju,
  • zwrócenie uwagi na potrzebę zapewnienia i ochrony kobiet i dzieci podczas konfliktów zbrojnych oraz w środowisku pokonfliktowym.

Krajowy Plan Działania (do pobrania na końcu tekstu) na rzecz realizacji Agendy ONZ dotyczącej kobiet, pokoju i bezpieczeństwa na lata 2018-2023 wyznacza ramy koncepcyjne dla realizacji przez Polskę postanowień 11 rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ dotyczących kobiet, pokoju i bezpieczeństwa. Najważniejsze postulaty przedstawione w Planie to: potrzeba zwiększenia udziału kobiet w procesach pokojowych, w misjach i operacjach pokojowych; konieczność wzmocnienia ich roli w procesach decyzyjnych związanych z zapewnieniem pokoju; potrzeba ochrony i wsparcia kobiet i dzieci podczas konfliktów zbrojnych oraz w środowisku pokonfliktowym.

Cztery główne cele Planu:

  • znaczący udział kobiet w działaniach na rzecz zapobiegania konfliktom i utrzymywania pokoju,
  • wdrażanie Agendy „Kobiety, pokój i bezpieczeństwo” w ramach polskiej pomocy humanitarnej i rozwojowej,
  • ochrona i wsparcie ofiar przemocy ze względu na płeć i przemocy seksualnej w konfliktach zbrojnych,
  • promocja i rozwój Agendy „Kobiety, pokój i bezpieczeństwo” w Polsce oraz w organizacjach międzynarodowych.

W działania zaangażowane są: Ministerstwo Obrony Narodowej, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Ministerstwo Finansów, Krajowa Administracja Skarbowa, Policja i Straż Graniczna.

Powrót na górę strony