Seminarium poświęcone przemocy w rodzinie Lizbona 2007
Europejska Sieć Prewencji Kryminalnej (EUCPN) w ramach dobrych praktyk w przeciwdziałaniu przestępczości, zorganizowała w Lizbonie w dniach 10 – 12 grudnia 2007 roku konferencję ukierunkowaną na promocję przedsięwzięć prewencyjnych realizowanych w celu ograniczenia przemocy w rodzinie oraz przyznania nagrody za najlepszy projekt prewencyjny krajów członkowskich UE. W ramach przedmiotowej Konferencji strona polska zaprezentowała projekt Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku pn. „Studenckie Punkty Informacyjne”, uznany przez Komendę Główną Policji za najlepszy spośród 15 przesłanych z komend wojewódzkich kraju.
W spotkaniu uczestniczyło ok. 130 osób, m.in. funkcjonariusze Policji państw Unii Europejskiej właściwi merytorycznie i odpowiedzialni za realizację przedsięwzięć prewencyjnych na etapie ich planowania, wykładowcy akademiccy oraz pracownicy instytucji pomocowych działających w przedmiotowym zakresie. Polską Policję reprezentowała delegacja policjantów: mł. insp. Mirosław Powalski – Komenda Główna Policji w Warszawie oraz st. post. Edyta Pulwin z Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku. W trakcie konferencji przedstawianych zostało 26 programów prewencyjnych ukierunkowanych na zwalczanie przedmiotowego zjawiska, tj. projekty: czeskie, niemieckie, rumuńskie, portugalskie, angielskie, słowackie oraz austriacki, szwedzki, węgierski, fiński, duński, cypryjski i polski pn. „Studenckie Punkty Informacyjne”. Za najlepszy uznano projekt szwedzki, którego główne założenia, jak zwiększenie bezpieczeństwa wśród ofiar przemocy w rodzinie oraz nawiązywanie efektywnej współpracy z podmiotami zewnętrznymi, oparty był w 100% na zasadzie interdyscyplinarności oraz miał najbardziej widoczne odzwierciedlenie w rezultatach
i ewaluacji.
Ze znacznym zainteresowaniem wśród przedstawicieli poszczególnych państw europejskich, spotkał się program polski, autorstwa Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku - „Studenckie Punkty Informacyjne”. Niekonwencjonalność polskiej inicjatywy polegała głównie na zaangażowaniu studentów uczelni o kierunkach - pedagogicznych, resocjalizacyjnych oraz prawniczych do udzielania porad osobom doznającym przemocy oraz członkom ich rodzin z jednej strony, z drugiej zaś efektywnego, praktycznego kształcenia specjalistycznej kadry.
Konferencja była okazją do wymiany poglądów, doświadczeń nt. zjawiska przemocy w rodzinie, a co najważniejsze zasadności oraz metod jego zwalczania.