Wizyty/wyjazdy

„To moja decyzja – zastosowanie elementów sprawiedliwości naprawczej w systemie przeciwdziałania przestępczości nieletnich”, Program „Leonardo da Vinci. Uczenie się przez całe życie”

Data publikacji 25.07.2013
W lipcu br. Komenda Wojewódzka Policji w Białymstoku wspólnie ze Stowarzyszeniem na Rzecz Integracji Dzieci i Młodzieży „Przyjaciele z Osiedla”, Ośrodkiem ds. Trudnej Młodzieży z Leicester (Wielka Brytania) i Centrum Nauk Prawnych i Studiów Specjalistycznych przy Ministerstwie Spraw Wewnętrznych w Barcelonie (Hiszpania) rozpoczęła realizację projektu „To moja decyzja – zastosowanie elementów sprawiedliwości naprawczej w systemie przeciwdziałania przestępczości nieletnich” finansowanego z Programu „Leonardo da Vinci. Uczenie się przez całe życie”.

Celem projektu jest upowszechnianie i rozwijanie metod, narzędzi i dobrych praktyk w zapobieganiu i zwalczaniu przestępczości wśród nieletnich, jako narzędzi skutecznej resocjalizacji młodocianych przestępców w społeczności lokalnej w oparciu o wiedzę zdobytą podczas wyjazdów studyjnych do instytucji partnerskich w projekcie.

W projekcie udział wezmą pracownicy i funkcjonariusze podlaskiej Policji zajmujący się problematyką przestępczości i demoralizacji wśród nieletnich. Są to specjaliści ds. nieletnich
z komórek prewencyjnych i/lub kryminalnych województwa podlaskiego, których zadaniem jest wdrażanie modelowych rozwiązań w zakresie sprawiedliwości naprawczej oraz szkolenie innych pracowników zajmujących się tym problemem. Ponadto w projekcie uczestniczyć będą pracownicy i wolontariusze Stowarzyszenia „Przyjaciele z Osiedla”, których zadania dotyczą problematyki dzieci i młodzieży zagrożonej niedostosowaniem społecznym i z którym Podlaska Policja od lat współpracuje i wprowadza program resocjalizacyjny dla młodzieży. Łącznie w projekcie udział weźmie 16 osób.

Projekt obejmuje dwie wizyty studyjne do Ośrodka ds. Trudnej Młodzieży w Leicester i do Centrum Nauk Prawnych i Studiów Specjalistycznych w Barcelonie. Celem każdej z wizyt jest pozyskanie wiedzy na temat sposobów przeciwdziałania przestępczości nieletnich oraz stosowanych mechanizmów probacji w stosunku do nieletnich sprawców czynów karalnych i zagrożonych demoralizacją, omówienie udziału przedstawicieli społeczności lokalnej w procesie naprawiania szkody oraz form angażowania różnych osób i instytucji w proces opieki i kontroli nad nieletnim sprawcą.

Widocznym rezultatem wizyt będzie broszura, w której opisane zostaną ciekawe rozwiązania, doświadczenia, dobre praktyki stosowane w Katalonii i Wielkiej Brytanii dotyczące tematu sprawiedliwości naprawczej.

Na koniec warto dodać, że tradycyjne narzędzia resocjalizacji nieletnich popełniających przestępstwa lub zagrożonych demoralizacją często nie przynoszą zakładanych efektów, tj. przywrócenia właściwej gradacji wartości oraz zapobieżenie powrotowi do czynów zabronionych. Dlatego warto implementować na grunt prawa polskiego nowoczesne rozwiązania, które od lat sprawdzają się w innych krajach. Jednak aby działania z zakresu sprawiedliwości naprawczej były skuteczne, ważne jest poddanie analizie modeli stosowanych od lat w krajach UE, gdyż jedynie obserwacja akademickich rozwiązań w środowisku naturalnym przynosi największą wiedzę.

           


Powrót na górę strony