Wizyty/wyjazdy

Implementacja Decyzji z Prum. Przygotowanie do wspólnych operacji w Estonii, Łotwie, Litwie i Polsce

Data publikacji 13.03.2014

 

       
   
„Implementacja Decyzji z Prum. Przygotowanie do wspólnych operacji w Estonii, Łotwie, Litwie i Polsce”
 
SZKOLENIA Z ZAKRESU WYKONYWANIA WSPÓLNYCH OPERACJI JAKO JEDNO Z NARZĘDZI WSPÓŁPRACY POLICJI W RAMACH DECYZJI Z PRUM


Szukając metod do właściwego wdrażania postanowień Decyzji Rady 2008/615/WSiSW w sprawie intensyfikacji współpracy transgranicznej, szczególnie w zwalczaniu terroryzmu i przestępczości granicznej (zwanej dalej Decyzją z Prum), a także biorąc pod uwagę utrzymanie bezpieczeństwa i porządku publicznego i zapobiegania przestępczości, szczególnie podczas imprez masowych, Policja Litewska wspólnie z Policją Estońską, Fińską, Łotewską i Polską zrealizowały Projekt „Implementacja Decyzji z Prum. Przygotowanie do wspólnych operacji w Estonii, Łotwie, Litwie i Polsce” (zwany dalej Projektem), nr HOME/2010/ISEC/FP/C2/4000001445 w ramach Programu „Zapobieganie i walka z przestępczością”(ISEC). Projekt był finansowany przez UE, Estonię, Łotwę, Litwę i Polskę.

Głównym celem Projektu był wkład w bezpieczeństwo Europejskiej Wspólnoty poprzez wzmocnienie współpracy policyjnej Estonii, Łotwy, Litwy i Polski w zakresie wykonywania wspólnych operacji w ramach Decyzji z Prum.

Projekt rozpoczął się 1 czerwca 2011 r., a zakończył 31 grudnia 2013 r. Łącznie w Projekcie udział wzięło 467 osób (60 – w konferencjach, 12 – w wizytach studyjnych i 395 – w szkoleniach), tj. 119 litewskich, 111 łotewskich, 111 estońskich, 111 polskich, 11 fińskich, 2 niemieckich and 2 szwedzkich funkcjonariuszy Policji.

W ramach Projektu zorganizowano 5 typów różnych działań: konferencje, wizyty studyjne, szkolenia, stworzenie wspólnego materiału szkoleniowego, przygotowanie podręcznika z zakresu procedur organizacji wspólnych operacji.

Realizacją Projektu zajmowała się Grupa Zarządzająca tj. Kierownik Projektu, Asystent Kierownika Projektu, Koordynator Finansowy, Koordynator Programowy, Asystent Koordynatora Programowego
i Koordynatorzy Krajowi (po jednym z każdego państwa – partnera projektu z wyjątkiem Finlandii).

Projekt rozpoczął się konferencją otwierającą w Trokach (Litwa) w czerwcu 2011 r. 30 uczestników z krajów partnerskich, a także przedstawiciele Policji niemieckiej i szwedzkiej wzięli udział w przedsięwzięciu.

Następnie rozpoczęła się realizacja kolejnych działań zaplanowanych w Projekcie. W 2011 r. odbyło się szkolenie z języka angielskiego i warsztaty dot. przygotowania programów na krajowe szkolenia instruktorów.


Szkolenia dla instruktorów odbyły się w okresie luty-maj 2012 r. Głównym celem było przeszkolenie 16 instruktorów (po 4 z każdego kraju), którzy nabyli wiedzę m.in. na temat różnic w prawodawstwie i organizacji wspólnych operacji w poszczególnych państwach, a następnie przekazali ją policjantom w swoich krajach. Podczas tych szkoleń instruktorzy nie tylko pozyskali teoretyczną i praktyczną wiedzę na temat wspólnych operacji w krajach sąsiadujących, ale też zapoznali się taktyką i wyposażeniem stosowanym przez Policję państw sąsiedzkich w zakresie utrzymania bezpieczeństwa i porządku publicznego.

W celu poznania organizacji wspólnych operacji w krajach nordyckich, w kwietniu 2012 r. odbyła się wizyta studyjna do Helsinek (Finlandia) – wzięli w niej udział przedstawiciele kierownictwa Policji estońskiej, łotewskiej, litewskiej i polskiej (po 3osoby z każdego kraju) wspólnie z przedstawicielami Policji fińskiej. Delegacje miały możliwość zapoznania się z fińskimi doświadczeniami w zakresie utrzymania porządku publicznego i bezpieczeństwa podczas masowych imprez sportowych, a także w zakresie współpracy z Policjami innych państw.

We wrześniu 2012 r. ukończono pracę nad programem i materiałem szkoleniowym. Na podstawie wspólnych programów przeprowadzono szkolenia dla policjantów z instytucji partnerskich (październik 2012 – luty 2013). Podczas 8 szkoleń (2 w każdym kraju) przeszkolono łącznie 160 funkcjonariuszy Policji w zakresie planowania i przeprowadzenia wspólnych operacji (40 z każdego kraju). Szkolenia prowadzone były przez instruktorów przygotowanych do prowadzenia zajęć podczas wcześniejszych przedsięwzięć projektowych.


W dniach 6-7 czerwca 2013 r. w Alitusie (Litwa) odbyło się duże szkolenie praktyczne z zakresu wykonywania wspólnej operacji. Przedsięwzięcie to umożliwiło wykorzystanie w praktyce wiedzy uzyskanej podczas szkoleń teoretycznych. W 2-dniowym ćwiczeniu udział wzięło 140 funkcjonariuszy Policji (35 z Estonii, Łotwy, Litwy i Polski), 16 instruktorów i 18 obserwatorów z instytucji partnerskich.

W październiku 2013 r. ukończono pracę nad Podręcznikiem Wspólnych Operacji w Estonii, Łotwie, Litwie i Polsce. Podręcznik zawiera usystematyzowane i zwięzłe informacje na temat legislacji i różnic praktycznych w organizacji wspólnej operacji u każdego z partnerów Projektu. Łącznie przygotowano i rozdystrybuowano 600 Podręczników (200 w języku angielskim, 100 w języku estońskim, łotewskim, litewskim i polskim). Podręcznik zapewni kontynuację rezultatów osiągniętych podczas implementacji Projektu i wzmocni współpracę międzynarodową.

Na zakończenie realizacji Projektu opracowano Wnioski Końcowe na temat możliwości przeprowadzenia wspólnej operacji przez państwa partnerskie w projekcie. Podczas szkoleń teoretycznych i praktycznych instruktorzy i uczestnicy dyskutowali i analizowali legalne, proceduralne i praktyczne aspekty wspólnej operacji. Wnioski Końcowe zawierają informacje o obowiązujących przepisach prawnych, procedurach i praktycznych aspektach w zakresie wspólnych operacji przeprowadzanych w krajach partnerskich Projektu, a także zalecenia na przyszłość.

W celu prezentacji Podręcznika i wniosków z części praktycznej szkolenia, a także Wniosków Końcowych, zorganizowano 4 seminaria, które odbyły się w Estonii, Łotwie, Litwie i Polsce (październik – grudzień 2013). W każdym spotkaniu udział wzięło 25 funkcjonariuszy Policji, którzy poprzednio brali udział w szkoleniach praktycznych.

Powyższy Projekt umożliwia stworzenie międzynarodowej sieci policyjnych instruktorów, którzy mogą dzielić się ze sobą swoją wiedzą i doświadczeniem, i udoskonalać praktykę w zakresie organizacji wspólnych operacji. Ponadto, Projekt wspiera tworzenie praktycznego planowania i przeprowadzania wspólnych operacji, wnosząc wkład w stosowanie zapisów Decyzji z Prum we wszystkich Państwach Członkowskich UE.

 
     
Projekt jest współfinansowany ze środków Komisji Europejskiej. Niniejszy artykuł odzwierciedla jedynie opinie autora i KE nie ponosi odpowiedzialności za treści zawarte
w powyższym artykule.
Powrót na górę strony