Międzynarodowe warsztaty metodyczno – szkoleniowe w zakresie utrzymania bezpieczeństwa i porządku publicznego podczas imprez i zgromadzeń masowych oraz taktyki działania pododdziałów z użyciem wodnych środków obezwładniających.
,,Jak to się zaczęło...”?
Przystąpienie do Unii Europejskiej i Strefy Schengen, zniesienie kontroli na granicach wewnętrznych w obrębie UE spowodowało nie tylko zwiększenie odpowiedzialności i zakresu obowiązków dla nowych Państw Członkowskich w obszarze zapewnienia bezpieczeństwa publicznego, ale i konieczność pogłębiania wiedzy przez funkcjonariuszy Policji na temat zarówno krajowych jak i unijnych aktów prawnych oraz regulacji poszczególnych krajów. Niezbędnym stało się również planowanie i implementacja wspólnych działań, a także praktycznych ćwiczeń z udziałem funkcjonariuszy Policji państw sąsiedzkich i regionu. Wspólne szkolenia policjantów na taką skalę, nie byłyby możliwe bez projektów szkoleniowych dofinansowanych z jednego z unijnych instrumentów finansowania specjalnego w ramach Programu ISEC „Prewencja i walka z przestępczością” (Prevention of and Fight against Crime 2009; oraz 2010).
W ramach tych programów od 2010 roku realizowane są trzy międzynarodowe przedsięwzięcia szkoleniowe – projekty:
- „Wzmacnianie policyjnej transgranicznej współpracy Litwy, Łotwy i Polski”, realizowany przez Departament Policji przy Ministerstwie Spraw Wewnętrznych Litwy, Komendę Wojewódzką Policji w Białymstoku i Policję Łotewską;
-„Bezpieczeństwo podczas imprez sportowych” (zakończony w Październiku 2012), realizowany przez: Departament Policji przy Ministerstwie Spraw Wewnętrznych Litwy, Komendę Wojewódzką Policji w Białymstoku, Federalną Policję Belgijską, Estoński Urząd Policji, Wyższą Szkołę Policji i Spraw Wewnętrznych w Lizbonie, Komendę Główną Policji - Główny Sztab Policji, Dyrekcję Generalną Policji przy Ministerstwie Spraw Wewnętrznych Chorwacji, Litewską Federację Koszykówki;
-„Implementacja Decyzji z Prum. Przygotowanie do wspólnych operacji w Estonii, Łotwie, Litwie i Polsce” realizowany przez: Departament Policji przy Ministerstwie Spraw Wewnętrznych Litwy, Komendę Wojewódzką Policji w Białymstoku, Policję Łotewską, Policję Estońską i Policję Fińską.
Partnerem wiodącym w tych przedsięwzięciach jest Departament Policji przy Ministerstwie Spraw Wewnętrznych Litwy. Koordynatorem merytorycznym ze strony Polskiej tych przedsięwzięć i jednocześnie jednym z ekspertów i trenerów jest Dowódca Oddziału Prewencji Policji w Białymstoku – insp. Zbigniew Kamieński.
Podczas realizacji poszczególnych przedsięwzięć w Polsce Nasza jednostka wielokrotnie gościła policjantów, w tym kadrę kierowniczą Policji, z krajów uczestniczących. Podczas wizyt zapoznawali się oni między innymi z systemem organizacyjnym jednostki, systemem szkolenia, taktyką działania, w tym nowatorskimi rozwiązaniami taktycznymi Naszej jednostki, które w części znalazły odzwierciedlenie w taktyce działania Polskiej Policji podczas zabezpieczenia EURO 2012. Wszyscy uczestnicy wizyt za każdym razem w swoich wystąpieniach zaznaczali, iż są pod dużym wrażeniem umiejętności i posiadanej wiedzy przez policjantów i dowództwa Oddziału Prewencji Policji w Białymstoku.
Podkreślali również, że współpraca z polskimi policjantami jest dla nich źródłem satysfakcji i czerpania wiedzy z doświadczeń polskiej Policji z zakresu zabezpieczenia imprez i zgromadzeń masowych oraz daje możliwość wymiany doświadczeń.
Potwierdzeniem uznania dla naszych policjantów były między innymi podziękowania złożone na ręce Komendanta Wojewódzkiego Policji w Białymstoku przez Komisarza Generalnego Policji Republiki Litwy oraz uhonorowanie inspektora Zbigniewa Kamieńskiego odznaczeniem Świętego Anioła Stróża za zasługi, pomoc i rozwijanie współpracy policyjnej między naszymi krajami. Uroczystość miała miejsce w dniu 6 października 2010r. podczas oficjalnego spotkania w Trokach pomiędzy Komendantem Głównym Policji Rzeczypospolitej Polskiej oraz Komisarzem Generalnym Policji Litwy, w trakcie którego zostało podpisane „Porozumienie w sprawie wykonywania umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Litewskiej o współpracy w zwalczaniu przestępczości zorganizowanej i innych przestępstw oraz współdziałaniu na terenach przygranicznych, podpisanej w Wilnie dnia 14 marca 2006 roku”.
Oprócz wymienionych projektów w ramach międzynapadowej współpracy w dniu 6 maja 2010 roku, 32 funkcjonariuszy z Oddziału Prewencji Policji w Białymstoku brało udział we wspólnych ćwiczeniach wraz z policjantami z Litwy. Działania odbywały się na stadionie piłki nożnej w Marianpolu (Litwa). Ćwiczenia miały na celu wypracowanie algorytmu postępowania w przypadku wspólnych działań policjantów, skierowanych przeciwko chuliganom łamiących przepisy prawa o imprezach masowych. Każda ze stron zaprezentowała swoją taktykę działania oraz sprzęt, którym dysponuje. Obserwatorami wspólnych ćwiczeń oprócz kadry dowódczej/kierowniczej Policji Litwy i Polski byli policjanci z Łotwy i Estonii.
„I dlatego ….”.
Konsekwencją powyższego, a także uznania zaangażowania, kompetencji i doświadczenia policjantów garnizonu podlaskiego są zainicjowane przez Dyrektora Departamentu Policji i Straży Granicznej Republiki Estonii „Międzynarodowe warsztaty metodyczno-szkoleniowe w zakresie utrzymania bezpieczeństwa podczas imprez i zgromadzeń masowych oraz taktyki działania pododdziałów z użyciem wodnych środków obezwładniających”, które zgodnie z jego prośbą i za zgodą Komendanta Głównego Policji zostały przeprowadzone w Naszej jednostce w dniach 05-09 listopada 2012 r. Uczestnikami warsztatów było sześciu przedstawicieli Policji Republiki Estonii oraz czterech Republiki Łotwy. Zajęcia prowadzone były przez kadrę dowódczą i instruktorską Oddziału Prewencji Policji w Białymstoku oraz Dowódcę Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 1 Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Białymstoku. W trakcie szkolenia wykorzystano doświadczenie funkcjonariuszy Oddziału Prewencji Policji w Białymstoku nabyte podczas zabezpieczenia rozgrywek piłkarskich UEFA Euro 2012. Realizowane zajęcia to zarówno teoria jak i praktyka. Tematyka szkolenia obejmowała realizację zagadnień związanych z ogólnymi zasadami dotyczącymi budowy i działania armatki wodnej Hydromil II oraz Tajfun III, z uwzględnieniem obsługi technicznej i bieżących napraw obu pojazdów. Zaprezentowano także wykorzystanie środków wsparcia i wzmocnienia działań, w tym armatki wodnej w działaniach przywracających zbiorowo naruszony porządek publiczny oraz w ochronie przeciwpożarowej.
Przedmiotowe warsztaty pozwoliły na wymianę doświadczeń związanych ze służbą oddziałów prewencji w poszczególnych państwach i wykorzystaniem specjalistycznych środków wsparcia używanych w trakcie przywracania zakłóconego porządku prawnego. Nie jest to nasze ostatnie wspólne przedsięwzięcie. Już na przełomie maja i czerwca 2013r. planowane są wspólne ćwiczenia pododdziałów Policji z Litwy, Łotwy, Estonii i Polski w Kownie, w ramach wcześniej wspomnianego projektu „Implementacja Decyzji z Prum. Przygotowanie do wspólnych operacji w Estonii, Łotwie, Litwie i Polsce”.
Na przestrzeni lat 2010-2012 w przedsięwzięciach międzynarodowych na zasadzie wielokrotności uczestniczyło 67 policjantów z Oddziału Prewencji Policji w Białymstoku. Szkolenia obejmowały problematykę wspólnych patroli, pościgu transgranicznego, wspólnych operacji, w tym faktyczna pomoc przy zabezpieczeniu meczów piłkarskich w Republice Litwy pomiędzy:
- „FC Šiauliai” a „Wisłą” Kraków;
- Reprezentacjami Narodowymi Litwy i Polski w Kownie,
- oraz przejazdami kibiców Wisły Kraków do Rygi (Łotwa) na mecz piłki nożnej
z zespołem Skonto Ryga i kibiców Legii Warszawa i Ado Den Haag (Holandia) na mecz piłki nożnej do Kowna (Litwa).
Należy także stwierdzić, że wspólne przedsięwzięcia stanową solidną podstawę dla rozwoju zawodowego kadry dowódczej i funkcjonariuszy Naszej jednostki, dostarczają im lepszych możliwości do koordynowania wspólnych działań.