"Świadomy Senior = Bezpieczny Senior"

„Uniwersytet Bezpiecznego Seniora”, edycja II - Zasady udzielania pierwszej pomocy medycznej.

Czy wiecie?:

1. którą stroną koca termicznego ratunkowego należy przykryć poszkodowanego,
2. jak wykonać resuscytację krążeniowo-oddechową, u osoby dorosłej?
3. czego nie robić podczas udzielania pierwszej pomocy?.

Seniorzy biorący udział w II edycji projektu pn. „Uniwersytet Bezpiecznego Seniora” realizowanego przez Wydział Prewencji KWP w Białymstoku - już wiedzą!. 8 maja 2024 roku w siedzibie Urzędu Gminy Dobrzyniewo Duże odbyło się spotkanie z przedstawicielem Grupy Ratowniczej Nadzieja. Zaczęliśmy od teorii „Zasad udzielania pierwszej pomocy medycznej”, a następnie przeszliśmy do zajęć praktycznych. Seniorzy z ogromnym zaangażowaniem ćwiczyli zasady pierwszej pomocy na fantomach medycznych.

Drodzy Seniorzy, pamiętajmy:

1.  którą stroną koca termicznego ratunkowego przykryć poszkodowanego?
-  stroną srebrną do ciała pacjenta owijamy, by zabezpieczyć go przed wychłodzeniem, natomiast stroną srebrną na zewnątrz, by nie dopuścić do przegrzania jak prawidłowo wykonać resuscytację?,

2. jak wykonać resuscytację u osoby dorosłej?
- przy RKO (resuscytacja krążeniowo-oddechowa) uciskamy górną połowę mostka. Tempo uciśnięć klatki piersiowej wynosi 100-120/min. Zawsze musimy prowadzić oddechy ratownicze. Sekwencja RKO w przypadku osoby dorosłej wynosi 15 uciśnięć na 2 oddechy.
3.  czego nie robić podczas udzielania pierwszej pomocy?,
- unikamy podchodzenia do poszkodowanego od strony głowy (odruch bezwarunkowy poszkodowanego przy urazie kręgosłupa na odcinku szyjnym może zagrażać życiu poszkodowanego). Nigdy nie poklepuj poszkodowanego po twarzy – u osoby nieprzytomnej przy braku napięcia mięśniowego łatwo jest uszkodzić nerwy twarzowe.


 

Powrót na górę strony