XV SPOTKANIA TURYSTYCZNE POLICJI
XV SPOTKANIA TURYSTYCZNE POLICJI
„GÓRY ŚWIĘTOKRZYSKIE 2007”
18-22.09.2007 r.
Już piętnaste ( tak!) JUBILEUSZOWE SPOTKANIA TURYSTYCZNE POLICJI w Górach Świętokrzyskich zorganizowała Komisja Turystyki Rady Kultury Fizycznej przy Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, pod honorowym patronatem Komendanta Głównego Policji, Świętokrzyskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji w dniach 18-22 września 2007 r.
Udział w rajdzie – głównym wydarzeniu odbywającym się w ramach uroczystości - zgłosiło dziewięciu członków i sympatyków Podlaskiej Gruby Wojewódzkiej IPA. Uformowali się w dwóch drużynach: w skład pierwszej czteroosobowej drużyny o nazwie IPA Region Białystok weszli: Stefan Kuźmicki, Zoja Olesiuk i Jerzy Sadowski, z żoną. Drugą drużynę o nazwie PTTK „DAMY RADĘ” CBŚ KGP Białystok tworzyli: Leszek Skrodzki, Robert Kuśmierczyk, Eligiusz Kubicki z żoną Ewą Kubicką i Stanisław Dworakowski.
Celem uroczystych spotkań policji jest doskonalenie umiejętności uprawiania turystyki górskiej i pieszej oraz podnoszenie sprawności fizycznej, w tym orientowanie się w terenie górskim. Uczestników Rajdu Górskiego zakwaterowano w Ośrodku Wczasowym PTTK „JODEŁKA”, w malowniczo położonej miejscowości Święty Krzyż u podnóża Łysicy, w sąsiedztwie Puszczy Jodłowej.
Przybyło 221 miłośników górskich wędrówek, z czego aż 89 osób stanowiły panie. Komandor Rajdu Grzegorz Serbakowski zarejestrował aż 33 drużyny z różnych zakątków Polski, reprezentujących przede wszystkim środowiska policji i straży granicznej.
Od początku organizatorzy wyznaczyli uczestnikom wysoką poprzeczkę w koleżeńskiej rywalizacji. Szlaki naszych wędrówek wiodły tzw. „mała pętlą” przez lasy, wzniesienia, drogi i doliny najstarszych gór w Polsce. Przemierzając trasy można było zauważyć specyficzną dla tego regionu architekturę i roślinność. Mijając miedze podziwialiśmy mieniące się w słońcu owoce dzikiej róży, głóg i jarzębinę. W miejscowości Kamionka poznaliśmy neolityczne kopalnie krzemienia pasiastego wydobywanego tutaj prawie 5000 lat temu, który był znany w całym ówczesnym świecie.
Chłodne noce i poranne mgły zwiastowały nadejście jesieni. Chodząc po szlakach Puszczy Jodłowej napotykaliśmy na ślady Stefana Żeromskiego, który mieszkał w tych stronach.
Pomniki i tablice informacyjne upamiętniały obecność mistrza, który spędził tu najmłodsze lata swego życia, a później często powracał do krainy swego dzieciństwa, czemu nieraz dawał w swoich pracach.
To właśnie w tej szumiącej i monumentalnej Puszczy Jodłowej kształtowała się wrażliwość genialnego pisarza na przyrodę i ówczesny świat.
Góry Świętokrzyskie posiadają ujmujący czar i otoczone są otoczką tajemnicy. Naszą wyobraźnię poruszały opowieści o praktykach pogańskich na Górze Łysicy, na której w zamierzchłych czasach czarownice i ich adeptki uczyły się latać na miotłach i oddawały cześć nieznanym już bóstwom.
Na punktach kontrolnych poddawani byliśmy przez sędziów testom z wiedzy o policji, straży granicznej, historii regionu i turystyki. Nasza drużyna osiągnęła całkiem niezłe wyniki. Ogółem z testu, zawodów strzeleckich, z weryfikacji legitymacji PTTK zdobyliśmy 101 punktów, co pozwoliło nam na zajęcie miejsca w ścisłej czołówce. Rajdowi towarzyszyły także przeprowadzone z wyobraźnią i humorem dodatkowe atrakcje jak np. konkursy na największego grzyba, rozmowy i zabawy przy muzyce - niemal do samego rano, co wyraźnie potwierdziło, że nie było czasu na nudę.
Na zakończenie rajdu każdy z uczestników otrzymał pamiątkowy Certyfikat z okazji jubileuszowych XV Spotkań Turystycznych Policji. Doskonała organizacja, sama oprawa rajdu, a przede wszystkim przyjazna atmosfera sprawiły, że pobyt na rajdzie z pewnością na długo pozostanie w naszej pamięci. Mogliśmy sprawdzić się w nieznanych nam ekstremalnych warunkach oraz nabrać siły do dalszej, jeszcze bardziej ofiarniejszej służby na pierwszej linii walki z przestępczością.
Leszek Skrodzki
IPA Region Białystok
Podlaska Grupa Wojewódzka