dopuszczenie do posiadania broni
KWALIFIKOWANYM PRACOWNIKOM OCHRONY FIZYCZNEJ
ZŁOŻENIE WNIOSKU
Osoba ubiegająca się o wydanie dopuszczenia do posiadania broni winna złożyć w Wydziale Postępowań Administracyjnych Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku, przy ul. Słowackiego 1, następujące dokumenty:
1. Wniosek o wydanie dopuszczenia do posiadania broni, kierowany do Komendanta Wojewódzkiego Policji w Białymstoku, z określeniem rodzaju broni (wniosek do pobrania w: pliki do pobrania).
3. Oryginał dowodu wniesienia opłaty skarbowej za wydanie decyzji administracyjnej w kwocie 10 zł na konto Urzędu Miejskiego w Białymstoku Departamentu Finansów Miasta nr: 26 1240 5211 1111 0010 3553 3132.
4. Aktualna fotografia o wymiarach 35 mm x 45 mm, wykonana zgodnie z wymaganiami określonymi w rozp. MSWiA z dnia 27 grudnia 2023 r. w sprawie wzoru dowodu osobistego, jego wydawania i odbioru oraz utraty, uszkodzenia, uniewaznienia i zwrotu,
Wszelkie wnioski/podania, np. o dopuszczenia do posiadania broni, o zmianę adresu stałego pobytu/miejsca zamieszkania, etc., bądź inne sprawy niewymagające osobistego stawiennictwa, proszę kierować do Wydziału Postępowań Administracyjnych KWP w Białymstoku drogą pocztową lub elektroniczną.
Zespół ds. Ochrony Osób i Mienia, tel. 47 711-34-85.
Wydział Postępowań Administracyjnych Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku mieszczący się przy ul. Słowackiego 1 w Białymstoku przyjmuje interesantów:
- we wtorki i czwartki w godz. 8.00 – 13.00
- w środy w godz. 8.00 – 17.00
EGZAMIN
Integralną częścią prowadzonego postępowania administracyjnego ww. sprawie jest złożenie przez stronę egzaminu przed powołaną przez organ Policji komisją egzaminacyjną, zgodnie z art. 16 ust. 1 ustawy z dnia 21 maja 1999 roku o broni i amunicji. Zgodnie z § 3 rozporządzenia MSW i A z dnia 28 lipca 2023 roku „w sprawie egzaminu ze znajomości przepisów dotyczących posiadania broni oraz umiejętności posługiwania się bronią” (Dz. U. z 2023 roku, poz. 1475), egzamin składa się z dwóch części:
- teoretycznej, obejmującej sprawdzenie znajomości przepisów dotyczących posiadania i używania broni,
- praktycznej, obejmującej sprawdzenie umiejętności bezpiecznego posługiwania się bronią danego rodzaju.
Zgodnie z § 4 ust. 1 cyt. wyżej rozporządzenia, zakres przedmiotowy teoretycznej części egzaminu obejmuje sprawdzenie:
- znajomości przepisów ustawy z dnia 21 maja 1999 roku o broni i amunicji oraz przepisów wydanych na jej podstawie,
- znajomość przepisów ustawy z dnia 6 czerwca 1997 roku - Kodeks karny (Dz. U. z 2022 roku, poz. 1138 z późniejszymi zmianami) dotyczących przestępstw związanych z bronią.
Zgodnie z § 5 ust. 1 cyt. wyżej rozporządzenia, zakres przedmiotowy praktycznej części egzaminu obejmuje:
- sprawdzenie wiedzy w zakresie przestrzegania szczegółowych zasad bezpieczeństwa na strzelnicy,
- zasad działania danej broni oraz bezpiecznego posługiwania się tą bronią, określania części broni, postępowania z bronią niesprawną w stopniu uniemożliwiającym dalsze jej użytkowanie, a także umiejętności prawidłowego rozkładania i składania oraz ładowania i rozładowywania broni palnej, rozpoznawania i usuwania zacięć tej broni oraz przeprowadzenie sprawdzianu strzeleckiego z użyciem danego rodzaju broni palnej.
Warunkiem przystąpienia do egzaminu, zgodnie z § 8 ust. 1 pkt 2 cyt. wyżej rozporządzenia jest uiszczenie stosownej opłaty w wysokości:
12% minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującego w dniu złożenia wniosku o wydanie dopuszczenia do posiadania broni albo 10% minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującego w dniu złożenia wniosku o przystąpienie do egzaminu poprawkowego;
na poniższe konto bankowe Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku z dopiskiem opłata za egzamin oraz dostarczenie dowodu wpłaty do organu Policji nie później niż dwa dni przed dniem przystąpienia do egzaminu: Narodowy Bank Polski Oddział Okręgowy w Białymstoku nr 36101010490008662231000000.
UWAGA!
1. Nieuiszczenie ww. opłaty lub nieprzedstawienie pisemnego dowodu potwierdzenia opłaty w ww. terminie, skutkuje niedopuszczeniem do egzaminu lub egzaminu poprawkowego i niezdaniem danego egzaminu.
2. Aktualny zakres egzaminu obejmujacego znajomość aktów i przepisów prawnych wraz z wykazem rodzajów i modeli broni, będących w dyspozycji komisji egzaminacyjnej, znajduje się w plikach do pobrania (w dwóch formatach: word, pdf).
W plikach do pobrania został udostępniony zestaw pytań egzaminacyjnych, który jest wykorzystywany do przygotowania części teoretycznej w formie testu, egzaminu przeprowadzanego na podstawie art. 16 ust. 1 ustawy o broni i aminicji.
3. Zgodnie z § 9 cyt. wyżej rozporządzenia do egzaminów przeprowadzanych w postępowaniach administracyjnych wszczętych i niezakończonych przed wejściem wżycie niniejszego rozporządzenia, tj. przed 31 lipca 2023 roku, wydaniem decyzji w pierwszej instancji stosuje się przepisy dotychczasowe, tj. rozporządzenia MSW i A z dnia 20 marca 2000 roku „w sprawie egzaminu ze znajomości przepisów dotyczących posiadania broni oraz umiejętności posługiwania się bronią”.
ZWOLNIENIE Z EGZAMINU
Zgodnie z art. 16 ust. 2 ustawy z dnia 21 maja 1999 roku o broni i amunicji, z egzaminu zwolnieni są funkcjonariusze służby czynnej: Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Straży Marszałkowskiej, Służby Celno-Skarbowej, Biura Ochrony Rządu, Służby Więziennej, funkcjonariusze lub pracownicy innych państwowych formacji uzbrojonych i żołnierze zawodowi Sił Zbrojnych Rzeczpospolitej Polskiej. Osoby te obowiązane są przedłożyć organowi Policji dokument potwierdzający posługiwanie się bronią danego rodzaju w czasie pełnienia służby w jednej z ww. formacji oraz zdanie egzaminu z danego rodzaju broni na podstawie odrębnych przepisów.
UWAGA!
Od dnia 1 sierpnia 2016 roku wchodzi w życie rozporządzenie MSWiA z dnia 30 marca 2016 roku zmieniające rozporządzenie w sprawie wzorów legitymacji posiadacza broni, zaświadczenia uprawniającego do nabycia broni, legitymacji osoby dopuszczonej do posiadania broni, świadectwa broni oraz karty rejestracyjnej broni (Dz. U. z 2016 roku, poz. 532). W związku z powyższym przestaną obowiazywać cele wydania dopuszczenia do posiadania broni. W przypadku kwalifikowanych pracowników ochrony fizycznej, ubiegajacych się o ww. dopuszczenie - brak będzie następujacych celów dopuszczenia: B - ochrona osób i mienia, M - zarządzanie magazynem broni. Obowiazywać będą natomiast rodzaje broni, wskazane we wniosku (załącznik do pobrania).
Pliki do pobrania
-
wniosek o wydanie dopuszczenia do posiadania broni
18.5 KB
-
wniosek o wydanie dopuszczenia do posiadania broni
154.15 KB
-
Zestaw pytań egzaminacyjnych, który jest wykorzystywany do przygotowania części teoretycznej w formie testu, egzaminu przeprowadzanego na podstawie art. 16 ust. 1 ustawy o broni i aminicji.
1.29 MB
-
Pouczenie i klauzula RODO
40 KB
-
zakres egzaminiu i rodzaje broni
19.11 KB
-
zakres egzaminiu i rodzaje broni
491.75 KB